EFES - MERYEM ANA TURU ÖZDERE

1448613623
Sabah saat 08:00- 09:00 arası misafirlerimizi otellerinden ya da belirtilen yerlerden alıyoruz. Tur rehberimiz eşliğinde 4 farklı tarihi yer gezisine başlıyoruz. İlk önce Dünyanın eski Yedi Harikasından birisi olan Artemis Tapınağı’na gidiyoruz. Tanrıça Artemis ithaf edilmiş ve tamamen mermerden yapılan bu tapınak M.Ö 550 yılında tamamlanmıştır. Daha sonra doğal afetlerden yıkılıp ve hasar gördükten sonra günümüzdeki halini almıştır.
Daha sonra Efen Antik Şehri’ne gidiyoruz. Efesin kuruluşu M.Ö 6000 yıllarınadayanır ve Klasik Yunan döneminde on iki İyonya şehirlerinden bir tanesi olupdaha sonra önemli bir Roma kenti olmuştur. Rehberimiz eşliğinde  Hadrian Tapınağı ,Serapis Tapınağı,Meryem AnaKilisesi,Yukarı Agora ve Bazilika ,Odeon,Umumi Tuvalet,antik çağın 3.cü enbüyük kütüphanesi olan Celcus Kütüphanesi’ni ve en büyük açık hava tiyatrosuolan Efes Antik Tiyatro’sunu  ziyaretediyoruz.
Ardından EfesAntik Şehrine 7km uzaklıkta ,Bülbül Dağ’ı eteklerinde yer alan ve Hz.İsa’nınannesi olan Meryem  Ana Evi’ni ziyaret ediyoruz.Hristiyanların yanında Müslümanlarca da kutsal sayılıp ziyaret edilen MeryemAna Evinde , hastalara şifa aranır,adaklar adanır,kutsal çesmeden suiçilip,isteyenler dilek duvarına ,dilek kağıtlarını bırakırlar. Hristiyanlariçin ‘’Hac’’ yeridir.
Son olarakta 1375yılında Aydınoğlu  İsabey tarafındanyaptırılan İsa Bey Camii’ni ziyaretediyoruz. Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beyliklerini dönemine ait en eski vegösterişli eserlerinden olan bu tarihi yapı,Artemis Tapınağı ve St.JeanKilisesi arasında olup ,İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır.
Turumuz   yaklaşık olarak saat 16:00 gibi  bitip daha sonra misafirlerimizi sabah aldığımız otellerine ya da belirli noktalara tekrar bırakıyoruz.
82a3a-1

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALAND YUNUS GÖSTERİSİ

DALIŞ TURU